BAT znajduje się na trzecim miejscu na świecie pod względem poziomu rozwoju turystyki, a masowe wizyty u urlopowiczów tego regionu rozpoczęły się w latach 80. XX wieku. XX wiek. Przeważnie są to kraje uprzemysłowione – aktywni eksporterzy towarów: Malezja , Singapur , Korea Południowa , Tajlandia , Indonezja , Indie , Pakistan , Tajwan.

Od 1985 roku kraje te zwiększyły swój udział w przybyciu turystów do 18%, a dochody finansowe z turystyki – do 20%. Główny ruch turystyczny generują kraje regionu (78%). Na przykład, Japonia finansowo zachęca do organizowania wakacji przez Japończyków za granicą. Drugie i trzecie miejsce dzieli Europa i USA .

BAT przyciąga turystów swoją unikatową naturą, a nowo uprzemysłowione kraje organizują wyjazdy służbowe. Turystyka rozrywkowa rozwija się w Japonii , Korei Południowej i na Tajwanie . Japoński przemysł jest drugim co do wielkości na świecie po Stanach Zjednoczonych. Singapur oferuje turystykę zakupową. Tajlandia rozwija nowe plaże na południowym wybrzeżu kraju, organizuje wyjazdy edukacyjne w północną część kraju. W największych miastach jest poszukiwany przemysł turystyki seksualnej .

Turystyka jest dobrze rozwinięta w Australii i Nowej Zelandii , w Melanezji i Mikronezji . Wakacje na wyspach Pacyfiku korzystają z relatywnej bliskości australijskiego rynku i mają dobry wizerunek w Europie .

W regionie BAT średnie wydatki na turystę przekraczają średnią światową wynoszącą 659 USD i wynoszą 764 USD. Chociaż w niektórych krajach, takich jak Chiny czy Mongolia , wydatki są wyjątkowo niskie – do 200 USD.