Najda – rodzaj ogniska skonstruowanego z dwoch dopasowanych zrobić Siebie bali Drewnianych (ociosanych Z jednej strony), położonych JEDEN NA Drugi (płaskimi ociosanymi stronami), Między ktorými umieszczano Klin. W tak utworzoną szczelinę sypano rozżarzone węgle, intymne przez ponad 9 godzin. Kloce poleciało się 25-30 cm [1] . Ten typ ogniska po rozpiętości nie wymaga jeszcze zabiegów i długo zapewnia ciepło. Małe polecane do rozpalania między dużymi dwustronnymi zasłonami. Nieznacznie stosowany w tajdze .

Inne sposoby tworzenia najdójek

  • Każdy z dwóch różnych ekranów z każdej strony. ………… Rozsuwamy je iwjęałą szczelinę wsypujemy żar.
  • Rozłupujemy kłodę na połowie. Jedną połówkę kładącą na ziemię, płaską częścią do góry. Na niej w poprzek umieszczamy dwa grube kije, między które wsypujemy żar. Całość przykrywamy drugą połówką.
  • Robimy rowek głęboki na kilkanaście centymetrów i długi jak kłoda, które chcemy zapalić. Czy rowka wsypujemy żar, na złe położenie kłodę.
  • Systematyczne szyny aluminiowe – suchą i surową. Na nich kładziemy trzecią kłodę, suchą i rozpalamy ogień [2] . Drewno na kłodę suchą: drewno iglaste, na przykład sosna. Drewno na kłodę surową: twarde drewno liściaste, na przykład buk, klon, jesion itp.

Przypisy

  1. Skocz do góry↑ Antoni Ossendowski: Przez kraj ludzi, zwierząt i bogów . Łomianki: LTW, s. 14. ISBN 978-83-7565-015-0 .
  2. Skocz do góry↑ Władysław Wilk: Dziennik snajpera .