Samopompująca Mata (inaczej: materac samopompujący ) – samonapełniający SIĘ powietrzem elastyczny materac , przeznaczony jest zrobić Spania na Ziemi. W Różnych dziedzinach Turystyki używany JEST Jako Izolacja od Podłoża, poprawiająca komfort snu. Samopompujące stanowią alternatywę Maty dla karimat oraz dmuchanych MATERACY.

Budowa i zasada działania

Matę samopompującą tworzy się, porowata pianka (najczęściej poliuretanowa) o otwartokomórkowej strukturze. Umieszczona jest w szczelnym pokrowcu udzielonym w chwili zamknięcia, któryłat swobodny przepływ powietrza. Po otwarciu przymusu, w którym wykonywana jest operacja. Kiedy ciśnienie na zewnątrz się zataja z materacem, proces napełniania się kończy. Pozostawanie w pomieszczeniach pianki, stając się izolatorem .

Izolacji Cieplnej Stopień

Z głównych parametrów Jednym podawanych przez Producentów mata samopompujących JEST opor cieplny , i w przemyśle tekstylnym budowniczym określany często miara wartość R (z języka angielskiego – odporność ). Jednostka ta oznacza szybkość, z Jaką Obiekt LUB Materiał powstrzymuje wymianę Cieplna. JEST TA Wyższa Im wartość, Tym lepsza Wykop zrobić zatrzymywania posiada Znak Budowlany mata [1] . Wpływa na to Między innymi rodzaj zastosowanego materiālu (JEGO współczynnik przewodnictwa cieplnego) oraz grubość materaca.

Historia powstania

Pierwsza Mate samopompującą opracował inżynier Jim Lea w 1971 Roku. Po utracie pracy na i jego przyjaciel Neil Anderson, szukali Zajęcia. Zwrócili SIĘ wiec o pomoc zrobić znajomego wspinacza, Johna Burrougs’a. Dziesięć podpowiedział im przez wymyślili Lekki, Wygodny materac, Który zastąpiłby maty dotychczas uzywane wag turystyce górskiej. Jim znalazł inspiracje zrobić, gdy podczas projektų Pracy w Ogrodzie klęczał na piankowej poduszce. Zaobserwował, ZE nacisk na Nia powodował wydostawanie SIĘ POWIETRZA. Przy zmniejszeniu nacisku pianka wracała zrobić poprzedniego kształtu. Doświadczenie aby wykorzystał wraz oo Neilem Andersonem – podobną piankę wtopił Między Dwa kawałki materiálu, używając Starego opiekacza zrobić kanapek. Dodał rowniez Zawór, tworząc w dziesięć sposób prototyp maty samopompującej.[2] .

Linki zewnętrzne

[1] Artykuł dotyczący mat samopompujących

Przypisy

  1. Do góry Skoczowa↑ Co oznacza parametr izolacyjności MATERACY THERM-A-nuty • wartość R “THERM-A spoczynkowej”, dnia 22 lipca 2016 [Dostęp 2017-03-30] ( pol. ) .
  2. Skocz do góry↑ John  Burroughs , Historia marki Therm-a-Rest , www.cascadedesigns.com [dostępność 2017-03-30] ( ang. ) .