Ekspedycja 16 – szesnasta Ekspedycja na to międzynarodowa Stacje Kosmiczna , trwająca od października 2007 zrobić kwietnia 2008. W Skład załogi weszło dwoch członków długoterminowych i krótkoterminowych Czterech.

Załoga

Załoga pierwsza (do października 2007)

 • Peggy Whitson (2), dowódca ( NASA / USA )
 • Iwanowicz Malenczenko Jurij (4), inżynier pokładowy ( Rosawiakosmos / Rosja )
 • Clayton Anderson (1), inżynier pokładowy (NASA / USA) *

Załoga drugiej (od października 2007 do lutego 2008)

 • Peggy Whitson (2), dowódca (NASA / USA)
 • Jurij Iwanowicz Malenczenko (4), inżynier pokładowy (Rosawiakosmos / Rosja)
 • Daniel Tani (2), inżynier pokładowy (NASA / USA)

Załoga trzecia (od lutego do marca 2008)

 • Peggy Whitson (2), dowódca (NASA / USA)
 • Jurij Iwanowicz Malenczenko (4), inżynier pokładowy (Rosawiakosmos / Rosja)
 • Léopold Eyharts (2), inżynier pokładowy ( ESA / Francja )

Załoga czwarta (od marca do 2008)

 • Peggy Whitson (2), dowódca (NASA / USA)
 • Jurij Iwanowicz Malenczenko (4), inżynier pokładowy (Rosawiakosmos / Rosja)
 • Garrett Reisman (1), inżynier pokładowy (NASA / USA) **

(liczba w nawiasach oznacza je z odbytych przez każdego z astronautów)

* Wcześniej w składzie Ekspedycji 15
** Od kwietnia 2008 w składzie Ekspedycji 17

Załoga rezerwowa

 • Edward Fincke , dowódca (NASA / USA) (za Whitson)
 • Saliżan Szakirowicz Szaripow , inżynier pokładowy (Rosawiakosmos / Rosja) (za Malenczenkę)
 • Sandra Magnus , inżynier pokładowy (NASA / USA) (za Taniego)
 • Frank De Winne , inżynier pokładowy (ESA / Belgia) (za Eyhartsa)
 • Timothy Kopra , inżynier pokładowy (NASA / USA) (za Reismana)

Dokowanie Sojuza TMA-11 do ISS

 • Połączenie z ISS : 12 października 2007, 14:50 UTC [2]
 • Odłączenie od ISS : 19 kwietnia 2008, 05:06 UTC [2]
 • Łączny czas dokowania : 189 d, 14 godz., 16 min

Opis zadania

Astronauci Jurij Malenczenko i Peggy Whitson wystartowali 10 października 2007 o 13:22 UTC razem z malezyjskim kosmonautą Sheikhem Shukorem na pokładzie Sojuza TMA-11 . Po 49 godzinach kapsuła Sojuza zbliżyła się do stacji i 12 października o 14:50 UTC osiągiło dokowanie. O 16:22 UTC otworzony został luk między stacjami i kapsułami ISA. Whitson stał się pierwszym autoremcą, kobietą stacji. Fiodor Jurczichin i Oleg Kotow z Ekspedycji 15 wrócili na Ziemię razem z Shukorem 21 października 2007 na pokładzie Sojuza TMA-10 .

Z dotychczasowym planem lądowania. Z nieznanych powodów komputer skierował statek na trajektorię balistyczną. W Związku z Tym na Astronautów działały ogromne przeciążenia (w szczytowym momencie wyniosły 8,56 g = 84,0 m / s, 2 ). Sojuz wylądował 360 km na początku od pierwotnie wyznaczonego do tego miejsca. Załoga powróć na Ziemię bez obrażeń.

Nowy moduł dociera na stację

>> Lżejsza STS-120 , która przybyła na stację 25 października o 12:40 UTC. Własna dzielnica wahadłowych i stacyjnych otworzonych jeszcze przez chwilę, a nawet jeszcze z samego siebie. Daniel Tani zamienił Claytona Andersona.

Pierwotnym celem misji STS-120 było dostarczenie modułu łącznikowego amerykańskiej części stacji – Harmony . Został na podłączonym do stacji 26 października. Tonowy Modul został 14,5 najpierw przymocowany temat bocznego węzła Jedności . Dopiero po odłączeniu się promu Discovery , Harmony został przyłączony do domeny węzła na laboratorium Destiny . Znalezienie tego wbudowanego w moduł, po raz pierwszy od 6 lat na podstawie pojawił się nowy moduł dokujący. Poza tym również moduł P6 kratownicy został przeniesiony.

Po 11 wieczorem dzieje pracy 5 listopada o 10:32 UTC wahadłowiec Discovery oddokował od stacji. Na jego pobycie prócz załogi STS-120 był również Clayton Anderson, który wrócił na Ziemię po 5 słowach. Wahadłowiec wylądował 7 listopada.

Rozbudowa modułu Harmony

9 listopada odbył się pierwszy spacer kosmiczny tej ekspedycji, w którym uczestniczyli wykonawczyni Whitson i inżynier pokładowy Malenczenko. Opuścili oni o 9:54 UTC śluzę powietrzną i przygotowali PMA-2 na przeniesienie na moduł Harmony. W ciągu 6 godzin i 55 minut rozłączono szereg różnych przewodów.

Dzięki temu kilka dni później moduł PMA-2 został przeniesiony za pomocą ramienia robota . PMA-2 dołączono do Harmony 12 listopada, a operacja przejściowa trwała prawie dwie godziny.

Dwa dni później załoga osiągnął adapter adaptacji dokującej we wnętrzu harmonii. Przy użyciu ramienia robota PMA-2 łatwe na przednim węźle modułu. Do Columbus do modułu Harmony.

Aby uczynić z Harmony, należy wykonać następujące kroki w przestrzeni kosmicznej. 20 listopada podłączy się do modułu i obiegu, co trwało 7 godzin i 16 minut.

Przyszłym EVA , który odbył się 24 listopada wszystkie czynności związane z tą metodą. Tani i Whitson wyszli o 9:50 UTC, aby przepracować na sumie 7 godzin i 4 minuty. Poza kończeniem przyłączania obwodów Elektrycznych i chłodzenia w programie znalazła sie rowniez inspekcja CZESCI Złącza obrotowego kratownicy – SARJ-S3. W celu uzyskania informacji na ten temat należy odnieść się do wniosku. Podczas spaceru kosmicznego Już w ramach misji STS-120 , Który odbył SIĘ 28 października, odbyła SIĘ inspekcja Złącza. Odkryto tak opiłki metalowe, z których pobrano próbkę do przebadania na Ziemi. Podczas obecnej inspekcji ponownie odkryto opiłki metalowe.

Dwa pozaplanowe wyjście

NASA zapowiedziała 18 grudnia dotyczy wyjścia. Podczas niego, Whitson i Tani, ponownie współpracują SARJ-S3. Mimo inspekcji trwającej 6 godzin i 56 minut nie udało się linii źródła problemu. Byłby zarazem setny spacer kosmiczny na stacji ISS. W jego trakcie dowódczyni Whitson pobila rekord. Z 32 godzinami i 36 minutami stała się najdłużej przebywająca w otwartej przestrzeni kosmicznej kobietą.

19 grudnia w wypadku samochodowym zginęła 90-letnia matka inżyniera pokładowego Daniela Tani. Jeszcze tego wieczora astronauta został o tym poinformowany przez jego żonę i nas NASA. Rosyjska agencja kosmiczna , jak i NASA, ruchły mu kondolencje. NASA zapowiedziała wszelką pomoc, w sensie psychologicznym.

23 grudnia wystartował ostatni w 2007 roku frachtowiec Progress z 2,24 tonami zaopatrzenia dla stacji i załogi. Rakieta wystartowała planowo o 7:12 UTC z kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie. Dzień wcześniej stary transportowy został odłączony od stacji. Postęp M-62, wypełniony paliwem, Wodą pitną, powietrzem, wyposażeniem Stacji Jak i prezentami na Boże Narodzenie , zadokował nie Stacji 26 Grudnia o 8:14 UTC.

30 stycznia 2008 r. Nakładka spacerująca, wirująca panel słonecznika 1A. Po zamianie silników obrócono panel słoneczny i do razu dostarczył na więcej energii dla stacji.

Po tym jak astronauci wypełnili w ostatnich dniach statek transportowy Postęp M-62 zbędnymi rzeczyami i i pieczętami, silnik został 4 lutego o 10:32 UTCodzielny od stacji. Dzień później o 13:03 UTC z kosmodromu Bajkonur wystartował kolejny transportowiec Progress M-63. Po dwójkę lotu zadokował na stacji 7 lutego o 14:30 UTC.

Europejski moduł Columbus

9 na jest Stacje dotarło Lutego Europejskie Laboratorium Kosmiczne Columbus . O 17:17 UTC prom Atlantis zadokował do ISS razem z misją STS-122 . Załoga misji prowadziła prace na zewnątrz przy pomocy 11 lutego do szyny dołączono moduł Columbus. Dwa dni później wymieniono zbiornik z azotem przymontowany do stacji, a 15 kwietnia zamontowano dwie platformy na eksperymenty na widocznej Columbusie. Po 9 dniach pojawiło się promień Atlantis od przyjęcia od 18 kwietnia o 9:24 UTC. Razem z STS-122 na Ziemię w Dracie inżynier pokładowy Daniel Tani, którego na stacji zamienił Francuz Léopold Eyharts .

Instalacja pierwszej części japońskiego laboratorium

Po 3 tygodniach od powrotu ostatniej misji wahadłowca, 13 marca o 03:49 UTC zrobić ISS zadokował prom Endeavour . Z misji Astronauci STS-123 przeprowadzili 5 spacerów kosmicznych i powiększyli Stacje O Dwa nowe moduly: Logistyczny Elm PS z japońskiego laboratorium oraz wyprodukowaną w Kanadzie specjalistyczna końcówkę do ramienia robota pracującego na zewnątrz Stacji.

Modul ELM-PS jest pierwszą częścią japońskiego laboratorium Kibō . W związku z tym ISS wykluczyli ostatni moduł na orbicie.

Końcówkę ramienia robotycznego, nazwaną Dextre , dostarczono na stację w częściach. Aż 3 spacer kosmiczne były potrzebne do gniazdowania całej wskazki. W czasie EVA. Dextre jest gotowy do pracy i do naprawy.

Przed Tym Jak Endeavour odłączył SIE OD ISS PO 12 25 dniach o, 00:25 UTC Marca inżynier pokładowy Eyharts zamienił sie miejscami z Garrettem Reismanem . Francuz wrócił na Ziemię po 2 wyd.

Przybycie środków frachtowca ATV

9 Rakieta z marca Ariane 5 Z. kosmodromu Kourou wystartował Pierwszy Automatyczny Statek Transferowy – nazwany ATV ” Jules Verne “. Statek transportowy europejskiej agencji kosmicznej Bezzałogowy ESA , po szczegółowych testach na orbicie, zadokował w pełni automatycznie zrobić ISS 3 kwietnia o 14:45 UTC. Wcześniej ATV znalazował się 2000 km przed stacją, która podążała za nią STS-123 odłączyć od stacji 25 marca. “Jules Verne” przywiózł zaopatrzenie i paliwo dla stacji. Statek pozostawał podłączony do ISS przez 5 miesięcy.

Frachtowat krąży w tym miejscu. Gdy ATV jest zadokowany, może również zostać wyniesiony na wyższy poziom. Czy ta transakcja została podjęta przez Postępy.

Przez odłączeniem, ATV włączyła się i wyczyściła.

Przybycie 17. bieżąco załogi

Dowódca Siergiej Wołków i Inżynier pokładowy Oleg Kononienko przybyli na stację 10 kwietnia na pokładzie Sojuza TMA-12 . Statek zadokował do ISS o 12:57 UTC do śluzy powietrznej Pirs . Na pokładzie Sojuza także także astronautka południowokoreańska Yi So-yeon .

Powrót na Ziemię

Po przepracowaniu w kosmosie Pół Roku, dowódczyni Whitson i inżynier pokładowy Malenczenko powrócili na Ziemie Razem z Korei Południowej astronautką oo. Lądowanie w trybie nadzwyczajnym nieplanowo jak w przypadku Sojuza TMA-10 . Przez Problemy z odłączeniem modułu serwisowego od lądownika , powrót odbył SIĘ na innej niz planowano trajektorii wejscie w atmosfere. Powrót po trajektorii balistycznej pobiegł na dużą przeciążenia i lądowanie 428 km na zachodzie od planowanego miejsca.

Zobacz także

 • Międzynarodowa Stacja Kosmiczna
 • Program lotów wahadłowców
 • Program Sojuz

Przypisy

 1. ↑ Skocz do:a ISS: Expedition 16 ( ang. ) . Fakty dotyczące przestrzeni kosmicznej. [dostęp 2014-07-05].
 2. ↑ Skocz do:a Soyuz TMA-11 ( ang. ) . Fakty dotyczące przestrzeni kosmicznej, 2014-01-02. [dostęp 2014-07-05].