Liczba zagranicznych turystów odwiedzających Afrykę , a otrzymane z nich pieniądze są stosunkowo niewielkie i stanowią około 2-3% światowej populacji. Wzrost turystyki międzynarodowej w Afryce był hamowany przez wysokie ceny afrykańskiego produktu na rynkach kształtujących turystykę. Jednak w ostatnich latach region zamienił się w niedrogą masę, głównie na plażę, szczególnie na północy kontynentu u wybrzeży Morza Śródziemnego.

Największym rynkiem wytwórczym dla krajów regionu są same kraje afrykańskie, dające do 50% wszystkich turystów. Pozostałe kraje tworzące turystykę to Francja , Niemcy , Wielka Brytania . Wynika to z faktu, że jeszcze nie tak dawno kraje te były metropoliami afrykańskich kolonii .

Najpopularniejsze miejsca turystyczne znajdują się: na północy – w Tunezji , Egipcie , Maroku ; na wschodzie – Kenia , Tanzania , Seszele , Mauritius , Zimbabwe. Niektórzy specjalizują się w elitarnej turystyce plażowej i rozwijają wysokiej jakości branżę hotelarską , otrzymując od każdego turysty do 900 $.

W południowej Afryce popularnym ośrodkiem turystycznym jest RPA , która zajmuje pierwsze miejsce na liście krajów przylotów i pokwitowań. Republika Południowej Afryki ma rozwiniętą infrastrukturę transportową i hotelową, a także staje się modnym krajem w międzynarodowej turystyce.

Jednak Afryka jako całość pozostaje w tyle pod względem turystyki międzynarodowej, ponieważ wiele krajów w regionie nie jest rozwiniętych gospodarczo i nie ma stabilności politycznej, a konflikty zbrojne i epidemie trwają w wielu częściach kontynentu .