Kolosy – pierwsze polskie nagrody podróżnicze, nominowane corocznie od marca 2000 roku, za wspólnym w kategoriach:

  • podróże
  • alpinizm
  • żeglarstwo
  • eksploracja jaskiń
  • wyczyn roku

Poza kolosalnym zajęciem minionego roku kapituła przyznaje jedno “Super Kolosa” za całokształt osiągnięć lub za wybitnę dokonanie zespołowe. Pierwsza edycja Kolosów podjętych w marcu 2000 w podziemiach Kopalni soli “Wieliczka” . Od 2002 roku Kolosy są wręczane podczas Ogólnopolskich Spotkań Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów w Gdyni [a]

1999

Miejsce uroczystości: Kopalnia soli “Wieliczka” , marzec 2000

Super Kolos
Andrzej Zawada , wraz z zespołem, “za zdobyycie Mount Everestu zimą (1980)”
Kolosy
  • Podróże: ” Romuald Koperski za samotny spływ syberyjska Rzeką Lena I ciekawe przedstawienie Mieszkańców życia”
  • Alpinizm: Jacek Fluder, Janusz Gołąb i Stanisław Piecuch “za zdobycie życia ścian Kedar Dome w Garhwalu , w Indiach “
  • Żeglarstwo: “kpt. Janusz Kurbiel za żeglarski rejs o odmianie naukowo-badawczym do zachodnich brzegów Grenlandii “
  • Eksploracja jaskiń: Andrzej Ciszewski “za ustanowienie rekordu świata w głębokości w jaskiniach (1632 m) – Lamprechtsofen w Alpach Austriackich “
  • Wyczyn roku: Krzysztof Starnawski “za dokonanie najgłębszego świata nurkowania swobodnego (130 m) w jaskini Hranická propast w Czechach “

2000

Miejsce uroczystości: Kraków, marzec 2001

Super Kolos
Grupa kajakowa Canoandes ’79 “za zdobycie dziewiczego kanionu Colca w Peru “
Kolosy
  • Podróże: Wojciech Wiltos, prof. Zdzisław Jan Ryn , Władysław Vermessy i zespół “za wyprawę” Atacama 2000 “w rejonie Gór Domeyki w północnym Chile “
  • Alpinizm: Anna Czerwińska “Za wejście na górę Everest i uzupełnianie Korony Ziemi , jako pierwsza Polka i druga osoba z Polski”
  • Żeglarstwo: kpt. Jerzy Wąsowicz “za wyprawę do obu Ameryk na jachcie” Antica “, przebudowany własnymi odsetkami z kutra rybackiego”
  • Eksploracja jaskiń: Oleksy z zespołem “za odkrycie i eksplorację ponad 3600 m korytarzy jaskini pod Śnieżnymi Korkami w masywie Tennengebirge-Ost w Austrii “
  • Wyczyn roku: Janusz Bochenek “za samotną, zimową wędrówkę po lodzie wokół jeziora Bajkał “
Nagrody
  • Nagroda: Michał Thlon i Piotr Różalski “za ponad 1000 kilometrów marże przez pustynię Gobi w Mongolii “

2001

Miejsce uroczystości: Kraków, kwiecień 2002

Super Kolos
kpt. Ludomir Mączka “za całokształt dokonań żeglarskich, 30 lat na jachtach, 160 tys. Milunki żeglugi”
Kolosy
  • Podróże: Łukasz Henzel i zespół “za spływ Wisłą na tratwie” Rodło “z Krakowa do Gdańska i walkę z falą powodziową”
  • Alpinizm: Zrzeczenie się nie przysługano
  • Żeglarstwo: Zanotuj Niedzielano
  • Eksploracja jaskiń: Zbigniew Rysiecki z zespołem “za połączenie Jaskini Gadających kamieni z Kammerschartenhöhle w Alpach Austriackich Hochschartehöhlensystem w”
  • Roku wyczyn: Sylwester Czerwiński “za samotna Podróż rowerem zrobić Chin jest iz powrotem”
Nagrody
  • Nagrzysta: Sylwester Czerwiński
  • Nagroda im. Andrzeja Zawady (pierwsza edycja): Sylwia Bukowicka

2002

Miejsce uroczystości: Gdynia, marzec 2003

Super Kolos
prof. Wiktor Schramm ryszard “za wybitne osiągnięcia Górach Wysokich z w i na to Spitsbergenie “
Kolosy
  • Podróże: Marek Tomalik zespołem z “ZA Pierwsza Polsko-Polonijna wyprawę” Zachodniej Australii 2002 “Która przebyła Szlak Canning Stock Route “
  • Alpinizm: Jacek Czyż “za samotne wytyczenie Nowej Drogi na El Capitan w Stanach Zjednoczonych , i Z jednej najtrudniejszych ścian wspinaczkowych najsłynniejszych Swiata – Jako Pierwszego solista Nie-Amerykanin”
  • Żeglarstwo: Zanotuj Niedzielano
  • Jaskiń Eksploracja: Marek Lorczyk zespołem oo “za eksplorację Jaskini Małej Mułowej z wag i Odkrycie największej od w sali jaskiniowej Tatrach “
  • Wyczyn roku: Zsyłki z serialu nie oddano
Nagrody
  • Nagroda dziennikarzy: Jacek Karaś i Rafał Świętoniowski “za wyprawę psim zaprzęgiem” Śladami odkrywców Arktyki “na Spitsbergenie, po spędzeniu tam zimy Polarnej”

2003

Miejsce uroczystości: Gdynia, marzec 2004

Super Kolos
Stanisław Szwarc-Bronikowski “za wędrowanie kuboxłom, ku poznaniu całości, ku syntezie”
Kolosy
  • Podróże: Kinga Choszcz i Radosław (“Chopin”) Siuda “za pięcioletnią podróż autostopem dookoła świata”
  • Alpinizm: Marcin Tomaszewski, Krzysztof Belczyński I Dawid Kaszlikowski “za wytyczenie trudnej Drogi na jest Cytadela w odległym i nieznanym dotąd Polakom masywie Kichatna na to Alasce “
  • Żeglarstwo: kpt. Jacek Wacławski “za roczną wyprawę transportową” Stary “do akwenu Antarktyki “
  • Eksploracja jaskiń: Zsyłki z serialu nie oddano
  • Wyczyn roku: kpt. Andrzej Urbańczyk “za przepłynięcie tratwa Północnego Pacyfiku i pobicie rekordu Wszech Czasów długości rejsu na tratwie (5880 mil Morskich)”
Nagrody
  • Nagroda: Wyprawa kajakowa Himalayak 2003
  • Publiczności Nagrody: I Jarosław Celina Mróz Frąckiewicz za najciekawszą prezentacjÄ Fotoplastykonu Słodka Francja – spływ rzekami Corrèze , Vézère i Dordogne „; Paweł Ślizień – ZA NAJLEPSZE wyniki wystawy FotoGlob

2004

Miejsce uroczystości: Gdynia, marzec 2005

Super Kolos
Marek Kamiński i Wojciech Moskal „Za Najwiekszy w Historii Polskiej polarystyki wyczyn sportowy, jakim było dotarcie, Dnia 23 Maja 1995 r. Do bieguna Północnego , dokonane po, 770-kilometrowym, 72-dniowym marszu Z Wyspy Ward Hunt , bez Wspomagania z zewnątrz, poprzedzone dokonanym przez Nich W 1993 r. pierwszym Polskim, 600 kilometrowym przejściem lądolodu Grenlandii “
Kolosy
  • Podróże: Arkadiusz Milcarz “za wyprawę Afryka Maraton, Z której Relacje przekazał w sposób porywający, wykraczający Poza schematy reporterskiego Rzemiosła”
  • Alpinizm: Piotr Morawski , Simone Moro (Włochy), Jacek Jawień, Dariusz Załuski i Jan Szulc (kierownik) “za wyprawę na Sziszapangma w Himalajach”
  • Żeglarstwo: kpt. Jindřích Kuchejda oraz Michal Nešvara i Ivan Orel “za 5 letnią wyprawę przeprowadzoną-na jest samodzielnie wybudowanym jachcie” Victoria “Trasa Wielkiego eksploratora sprzed wieków – Ferdynanda Magellana “
  • Eksploracja jaskiń: Zsyłki z serialu nie oddano
  • Wyczyn roku: Jan Mela “za zdobycie w jednym roku, w wieku 15 lat, obu biegunów Ziemi”
Nagrody
  • Nagroda specjalna: Mieczysław Parczyński „za trzydziestoletnią Podróż na jest rowerze od w Trakcie ktorej, Nie opuszczając Polski, pięciokrotnie okrążył świat ( sic! ), Udowadniając ZE zacząć robić Wielkich czynów moze nastąpić choćby po pięćdziesiątce Za monumentalną prace dokumentacyjno-krajoznawczą, Która złożyła SIĘ na to. Dorobek Tej Podróży wraz z liczba przejechanych 200 tysięcy kilometrów. Za życiowy hart i pogodę ducha, będących Inspiracja dla Ludzi w każdym Wieku i kondycji “
  • Nagroda przedstawia: Wyprawa zimowa na Sziszapangma
  • Publiczności Nagrody Kinga Choszcz i Radosław Siuda za najciekawszą prezentacjÄ Fotoplastykonu – Prowadził nas los – czyli autostopem Dookoła świata (O Tej samej Podróży inaczej) ; Daniel Klawczyński – NAJLEPSZE zdjęcie wystawy FotoGlob

2005

Miejsce uroczystości: Gdynia, marzec 2006

Super Kolos
Kazimierz Kowalski “za całokształt pionierskich dokonań, Jako współtwórca taternictwa jaskiniowego, odkrywca zdobywca i 1956 w R światowego rekordu głębokości. – 1122 m, w jaskini Gouffre Berger wag Alpach Francuskich “
Kolosy
  • Podróże: Piotr Opacian “za samotną podróż kajakiem przez dżunglę 700 km w górę rzeki Madidi “
  • Alpinizm: Marcin Miotk “za pierwsze polskie” na Everestu, naprawiony samotnie, w dobrym, profesjonalnym stylu “
  • Żeglarstwo: “Barbara Królikowska za rejsiem jachtem” Karolka “dookoła świata”
  • Eksploracja jaskiń: wyprawa zorganizowana przez Sekcję Taternictwa Jaskiniowego Klubu Wysokogórskiego Kraków “za Odkrycie i eksplorację jaskini Poljska Jama, Która w połączeniu z systemem utworzyła Jaskinia Mala Boka o głębokości masywie 1319 mw Kanin w Słowenii “
  • Roku wyczyn: Jakub Postrzygacz “za pokonanie rowerem, bez Wsparcia, terenowego szlaku Canning Stock Route of w Australii Zachodniej Wielki, samotny, rowerowy Trawers :. 2100 km przez Cztery pustynie, 33 dni Wielkiego wysiłku, sprawdzian odporności organizmu oraz Siły Woli”
Nagrody
  • Specjalna Nagroda: Andrzej Urbanik “za Pionierska Działalność dla Ruchu stworzenia polskiego globtroterskiego i wieloletnią pomoc młodym Ludziom o szer Ich spełnianiu podróżniczych pragnień”
  • Dziennikarzy Nagroda: Piotr Opacian “Za samotny REJS Kajakiem z Madidi w górę “
  • Nagrody publiczności: najciekawsza prezentacja: Marek Klonowski – Autostopem na Denali ; Marek Klonowski – najciekawsze zdjęcie wystawy FotoGlob

2006

Miejsce uroczystości: Gdynia, 17 marca 2007

Super Kolos
Krzysztof Wielicki “Za całokształty osiągnięć wspinaczkowych i eksploracyjnych w górach”
Kolosy
  • Podróże: Mikołaj Książek, Katarzyna Gembalik “za wyprawę do Afganistanu i Pakistanu oraz powrót pakistańską” kosmiczną “ciężarówką”
  • Alpinizm: nagrody nie nominano
  • Żeglarstwo: Kpt. Tadeusz Natanek z załogą “za przepłynięcie, jako pierwszy jacht pod polską banderą, Przejścia Północno-Zachodniego “
  • Eksploracja jaskiń: nagrody nie przyznano
  • Wyczyn roku: Grzegorz Szyszkowski “za samotną wyprawę rowerową” Altiplano 2006 “
Nagrody
  • Nagroda Specjalna: Kinga Choszcz (pośmiertnie)
  • Nagroda: Romek i Jonasz Zańko “za autostopową podróż, ojca i syna, przez Azję”
  • Nagroda im. Andrzeja Zawady: Adam Pustelnik

2007

Miejsce uroczystości: Gdynia, 6-8 marca 2008

Super Kolos
Krzysztof Baranowski “za całokształt żeglarscy dokonań”
Kolosy
  • Podróże: Anna i Jakub Urbańscy “za etnograficzno-fotograficzne podróże na Papuę “
  • Alpinizm: Łukasz Depta, Andrzej Głuszek i Wojciech Kozub “Za nowe drogi na szczyty w dolinie Thalle w Karakorum “
  • Żeglarstwo: Załoga jachtu “Stary” “za przygotowanie wyprawy żeglarskiej dookoła Ameryki Północnej”
  • Eksploracja jaskiń: nagrody nie przyznano
  • Wyczyn roku: Lech Flaczyński i Wojciech Flaczyński “za pierwsze polskie spłynięcie rzeki Kuskokwim na Alasce “
Nagrody
  • Nagroda Specjalna: członkowie 7. Gdańskiej Integracyjnej Drużyny Harcerskiej KEJA
  • Nagroda: Lech i Wojciech Flaczyńscy
  • Nagroda im. Andrzeja Zawady: Sławek Kunc i Piotr Tomza

2008

Miejsce uroczystości: Gdynia, 20-22 marca 2009

Super Kolos
Krystyna Chojnowska-Liskiewicz “za całokształt dokonań żeglarskich, A szczególnie za samotne opłynięcie kuli ziemskiej w latach 1976-1978, Czego dokonała Jako pierwsza KOBIETA na Świecie”
Kolosy
  • Podróże: Jakub Pająk “za podróż w sensie pomocnika tradycyjnej karawany wielbłądów”
  • Alpinizm: Kinga Baranowska “Za Zdobycie od w ciągu Jednego Roku dwoch ośmiotysięczników: Dhaulagiri oraz Manaslu “
  • Żeglarstwo: Tomasz Lewandowski “za samotne opłynięcie Świata, bez zawijania zrobić portów, trasa” Pod Wiatr “”
  • Eksploracja jaskiń: Wielkopolski Klub Taternictwa Jaskiniowego “za eksplorację systemu Hochschartehöhle”
  • Wyczyn roku: Marek Klonowski i Tomasz Mackiewicz “za średnią trawersami Mount Logan “
Nagrody
  • Nagroda Specjalna: Marek Kalmus “za zasługi na polu propagandy unikalnej, duchowej i materialnej, kultury Tybetu “
  • Nagrzysta: Henryk Widera
  • Nagroda im. Andrzeja Zawady: AKT Watra “na dokończenie eksploracji kanionu Colca w Peru”

2009

Miejsce uroczystości: Gdynia, 12-14 marca 2010

Super Kolos
Andrzej Ciszewski “za wieloletnią, konsekwentną osobą najwyższych tytułów eksploracyjnych i sportowych w jaskiniach świata”
Kolosy
  • Podróże: Magdalena Nitkiewicz i Paweł Opaska “za dwuipółroczną rowerowa Podróż Dookoła Świata ambitna trasa oraz umiejętność dzielenia SIĘ przeżyciami w inspirujący sposób”
  • Alpinizm: nagrody nie nominano
  • Żeglarstwo: nagrody nie przyznano
  • Eksploracja jaskiń: nagrody nie przyznano
  • Wyczyn Roku: Arkadiusz Mytko “za ekspedycję” Patagoński Triatlon “W Trakcie ktorej dokonał trawersu Patagonii w ekstremalnych warunkach, poruszając SIĘ rowerem, Pieszo, na nartach i kajakiem”
Nagrody
  • Nagroda Specjalna: Michał Gąsiorowski i Tomasz Gorazdowski “za znakomitą reporterską PRACE W Trakcie motocyklowej Podróży Dookoła Świata”
  • Nagrody: Arkadiusz Mytko
  • Nagroda im. Andrzeja Zawady: Wojciech Kozub “na udział w projekcie” Polski himalaizm zimowy 2010-2015 “”

2010

Miejsce uroczystości: Gdynia, 11-13 marca 2011

Super Kolos
Piotr Pustelnik “za zdobycie Korony Himalajów, jako trzeci Polak i dwudziesty himalaista na świecie”
Kolosy
  • Podróże: Magdalena Skopek “Za Za niezwykłą Podróż Koło Polarne, podczas ktorej przez Dwa miesiące dzieliła koczownicze Życie rdzennych z Rodziną Mieszkańców Półwyspu Jamalskiego “
  • Alpinizm: Simone Moro , Denis Urubko , Cory Richards “za zimowe wejscie na jest Gaszerbrum II , Pierwszy ośmiotysięcznik zdobyty O Tej porze cza Roku Karakorum “
  • Żeglarstwo: kpt. Jerzy Radomski “za Jedyny w Swoim rodzaju 32-letni Rejs jachtem” Czarny Diament”w Trakcie którego przepłynął Blisko 240 tys. MIL Morskich, czyli więcej niz odległość z Ziemi na Księżyc “
  • Eksploracja Jaskiń: Artur Kozłowskiego “za eksplorację podziemnego przepływu Rzeki Coole od ponoru Polltoophill zrobić wywierzyska Polldeelin Gort Na Nizinie jest od w hrabstwie Galway Ciebie od w Irlandii”
  • Wyczyn Roku: Sylwester Czerwiński “za dwuipółletnią rowerowa wyprawę” Kropla Świata”, W Trakcie ktorej przejechał samotnie ponad 50 tys. km oraz potrafił dostrzec różnorodność kultur i Problemy spotykanych Ludzi “
Nagrody
  • Nagroda Specjalna: Jarosław Frąckiewicz “za długoletnią, niestrudzoną aktywność na Wieluniu Polach i realizacje ambitnych przedsięwzięć podróżniczych, szczególnie kajakowych, oraz zarażanie innych Swoim optymizmem, Pogoda ducha i poczuciem humoru”
  • Nagroda przedstawia: kpt. Jerzy Radomski
  • Nagrody publiczności: najciekawsza prezentacja: Magdalena Skopek za relację z firmą na Półwyspie Jamalski; Magdalena Skopek za najlepsze zdjęcie wystawy FotoGlob “Śniadanie na trawie”
  • Nagroda im. Andrzeja Zawady: Tomasz Kowalski “za projekt zdobycia tytułu” Śnieżnej Pantery “w rekordowym czasie”

2011

Miejsce uroczystości: Gdynia, 9-11 marca 2012

Super Kolos
Aleksander Doba za “całokształt osiągnięć kajakarskich i konsekwentne dążenie zrobić Realizacji Coraz bardziej ambitnych celów eksploracyjnych”
Kolosy
  • Podróże: Paweł Kilen za “różnorodną pod każdym względem pięcioletnią wyprawę przez kolejne kontynenty”
  • Alpinizm: Nagrody nie podano
  • Żeglarstwo: Bronisław Radliński za rejs “Morskim szlakiem Polonii 2010-2011”
  • Eksploracja jaskiń: Wyprawa Hoher Göll 2011 za “eksplorację jaskini Unvollendeterschacht do głębokości -1264 m”
  • Wyczyn roku: Piotr Kuryło za “Bieg dla Pokoju” dookoła świata
Nagrody
  • Nagroda Specjalna: Sztafeta Afryka Nowaka za ” unikalną w Skali Polski í Świata, trwającą 799 dni wyprawę, W ktorej wzięło udział ponad STO osob, zorganizowaną dla upamiętnienia wybitnego polskiego Podróżnika, Kazimierza Nowaka , Który w latach 1931/36 przemierzył Afrykę z Północy na Południe iz powrotem “
  • Nagroda dziennikarzy: Piotr Kuryło “za wyjątkowa dzielność i determinację, pokazanie innym, že” niemożliwe staje SIĘ możliwe “oraz za dystans zrobić Siebie i poczucie humoru”
  • Nagrody publiczności: Piotr Kuryło “za najlepsza prezentacjÄ«Biegiem Dookoła Świata»”; Wlekły Mirosław “za zdjęcie NAJLEPSZE wystawy Fotoglob«U rzeźnika»”
  • Nagroda im. Andrzeja Zawady: Aleksandra Dzik “za projekt Pierwszego kobiecego wejścia zimą na to co zrobić wysokości Drugi Szczyt Hindukuszu, Noszaka”.

2012

Miejsce uroczystości: Gdynia, 8-10 marca 2013

Super Kolos
Jaskuła Henryk “za samotny wokółziemski Rejs bez zawijania do portów zrealizowany w latach 1979-1980 na jachcie” Dar Przemyśla”, którego dokonał Jako Pierwszy Polak i Trzeci Człowiek na Świecie, A takze za liczne Rejsy załogowe o charakterze szkoleniowym oraz niezłomność Walce W O utrzymywanie najwyższe standardy etycznych “
Kolosy
  • Podróże: Andrzej Muszyński “za wyprawę w Himalaje Birmańskie”
  • Alpinizm: Wyprawa na Gaszerbrum I “ZA Pierwsze zimowe wejscie Szczyt”
  • Żeglarstwo: Tomasz Cichocki za samotny REJS Dookoła Świata jachcie na jest “Polska Miedź” Trasa Wokół Trzech przylądków, The Z Jednym postojem “
  • Eksploracja jaskiń: Członkowie Sekcji Grotołazów Wrocław i Sekcji Speleologicznej “Niedźwiedzie” “za Odkrycia w Jaskini Niedźwiedziej wag Kletnie”
  • Wyczyn roku: Nagrody nie mianował
Nagrody
  • Dziennikarzy Nagroda: Anna Baran “za wyjątkowa dzielność i determinację, pokazanie innym, ZE«niemożliwe staje SIĘ możliwe»oraz za dystans zrobić Siebie i poczucie humoru”
  • Grand Prix wystawy Fotoglob Jacek Falmur “Ulica Lhatse”
  • Publiczności Nagrody: Dominik Szmajda za najlepsza prezentacjÄ “Rower Góral ja na to Ural”; Kielarza kamila NAJLEPSZE zdjęcie wystawy Fotoglob “Dzielić skórę na łososiu jest”
  • Nagroda im. Andrzeja Zawady: Andrzej Muszyński “za projekt wyprawy zrobić północnej Birmy, ktorej celem bedzie zebranie pionierskiego materiálu literackiego i fotograficznego poświęconego Historii regionu Tego ja zamieszkującym Idź Ludziom!”

2013

Miejsce uroczystości: Gdynia, 7-9 marca 2014

Super Kolos
Krzysztof Birkenmajer “za całokształt osiągnięć eksploracyjnych dla Jednego z najwybitniejszych na Świecie badaczy rejonów polarnych”
Kolosy
  • Podróże: Kazimierz, Noe i Nel Ludwińscy “Za 9-letni Rejs Dookoła Świata katamaranem«Wyspa Szczęśliwych Dzieci», przełamywanie Barier, łamanie stereotypów i pokazanie, ZE wychowanie Dzieci Nie Musi SIĘ wiązać z codziennymi rygorami Życia Na Brzegu” “
  • Alpinizm: Marcin Tomaszewski , Marek Raganowicz “za wytyczenie Linii” Bushido “Świetne na to Trango Tower w Karakorum, będącej kontynuacja tworzenia Nowych Dróg na to największych ścianach Świata”
  • Żeglarstwo: Ryszard Wojnowski ja Załoga jachtu “Lady Dana 44” “za Pierwsze w dziejach Polskiego Żeglarstwa pokonanie Przejścia Północno-Wschodniego Pod Żaglami”
  • Jaskiń Eksploracja: Marcin Gala “za oo połączoną ekstremalnym nurkowaniem eksplorację jaskini J2 w Meksyku”
  • Wyczyn roku: Michał Kozok “za wyprawę” Ameryka Południowa i zdrowie “;
Nagrody
  • Dziennikarzy Nagroda: Dominik Szmajda , Andrzej Kozłowski , Maciej Mizgajski , Michał Rogacki “Za Relacje z wyprawy z” Aztorin Expedition “zrobić Kamerunu”
  • Grand Prix wystawy Fotoglob Jakub Rybicki “Lodowy niszczyciel mózgu”
  • Nagrody publiczności: Michał Kozok za dobrą prezentację “Ameryka Południowa i zdrowie”; Oktawia Kromer za najlepsze zdjęcie wystawy Fotoglob “Przy wodospadzie”
  • Nagroda im. Andrzeja Zawady: Grzegorz Gontarz , Szymon Gontarz , Piotr Zaśko “Za realizacje wyprawy, ktorej celem żartem dokonanie Pierwszego Polskiego trawersu Antarktydy”

2014

Miejsce uroczystości: Gdynia, 2015 [1] :

Super Kolos
Janusz Kurczab “za całokształt osiągnięć: wytyczenie Nowych Dróg w Alpach, w Tatrach, Hindukuszu, Karakorum i Himalajach oraz wybitny Wkład o szer popularyzację polskiego alpinizmu”
Kolosy
  • Podróże: Piotr Strzeżysz “za wytrwałość w próbach odnalezienia w życiowej Prawdy cza Podróży i odwagę przyjmowania Tego, co przyniesie droga”
  • Alpinizm: Adam Pustelnik “za wytyczenie najtrudniejszej polskiej drogi klasycznej -” Corner Kick “- na ścianie Vagakallen w Norwegii”
  • Żeglarstwo: Ryszard Wojnowski “za pokonanie Przejścia Północno Pod Żaglami-Zachodniego i zamknięcie pętli Wokół Bieguna Północnego”
  • Jaskiń Eksploracja: Sopocki Klub Taternictwa Jaskiniowego I Sekcja Grotołazów Wrocław “za wyprawę Hagengebirge 2014, kierowaną przez Marka Wierzbowskiego , ktorej uczestnicy odkryli ponad 3 km korytarzy w Jaskini Ciekawej, dzieki czemu JEJ Długość przekroczyła 15 km, głębokość osiągnęła 583 m”
  • Wyczyn roku: Sebastian Kawa “za pierwszy na świecie dużo szybowcem nad Himalajami”

2015

Miejsce uroczystości: Gdynia

Super Kolos
Wojciech Jacobson “za całokształt dokonał i wybitny wkład w rozwoju polskiego żeglarstwa” [2] [3]
Kolosy
  • Podróże: nie nominano
  • Alpinizm: Marcin Rutkowski, Wojciech Ryczer i Rafał Zając “za wytyczenie w Stylu alpejskim trudnej Drogi” Trudno Camping “w zachodnim Syczuanie”
  • Żeglarstwo: Piotr Kuźniar i Załoga jachtu “Selma Expeditions” “Za Rejs na Wody Antarktydy połączony ZE zdobyciem wierzchołka wulkanu Erebus”
  • Eksploracja jaskiń: nie przyznano
  • Wyczyn roku: Dawid Andres i Hubert Kisiński “za wyprawę rowerami po Amazonce”
Nagrody
  • Nagroda im. Andrzeja Zawady: Michał Woroch i Maciej Kamiński “za wyprawę Podróż dla wózków inwalidzkich Ameryka Południowa 2016, czyli podróż z Ziemi Ognistej aż do Kanału Panamskiego”
  • Nagroda dziennikarzy Tomasz Owsiany “za 8-miesięczną Podróż przez Filipiny i udowodnienie, Ze O Wartości wyprawy Nie Musi decydować wyczyn, ale moze rowniez niesamowita Chęć Poznania i zrozumienia kawałka Świata oraz przekazania Tego zrozumienia innym”.

2016

Miejsce uroczystości: Gdynia, 10-12 marca 2017

Super Kolos
Janusz I Joëlle Kurbielowie “za całokształt dokonań żeglarskich, w szczególności za WIELE znaczących rejsów na Wody dalekiej Północy połączonych badaniami naukowymi Z” [4]
Kolosy
  • Podróże: Małgorzata Jarmułowicz i Zygmunt Leśniak “za konsekwencję w W I Pasje dokumentowaniu ginących Tradycji społeczności indonezyjskich”
  • Alpinizm: Andrzej Bargiel “za rekordowo szybkie zdobycie pięciu siedmiotysięczników dających tytuł Śnieżnej Pantery “
  • Żeglarstwo: Szymon Kuczyński “za precyzyjne zaplanowanie i nienaganną realizacje 14-miesięcznego samotnego rejsu Dookoła Świata na 6,5 -metrowym jachcie”
  • Jaskiń Eksploracja: Krzysztof Starnawski “za konsekwencję w eksploracji jaskini z Hranciká propast jest na Morawach, dzieki czemu Stała SIĘ ONA najgłębszą Znana Podwodna Jaskinia Świata”
  • Wyczyn roku: Małgorzata Wojtaczka “za samotne dotarcie na biegun southern”

Uwagi

  1. Do góry Skoczowa↑ Poza tytułami “Super Kolos” i “Kolos” z W Czasie Ogólnopolskich Spotkań Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów przyznawane SA INNE I nagrody Wyróżnienia; W niniejszym artykule wymieniono Tylko cześć oo Nich

Przypisy

  1. Skocz do góry↑ Kolosy 2014 . kolosy.pl. [dostępność 2015-11-18].
  2. Do góry Skoczowa↑ czerwono. Janusz Janowski, Piotr Tomza: KPT Super Kolos dla. Wojciecha Jacobsona . kolosy.pl, 17 lutego 2016. [Dostęp 14.03.2016].
  3. Skocz do góry↑ Laureaci Kolosów (za rok) 2015 . kolosy.pl. [dostęp 2016-06-21].
  4. Skocz do góry↑ Laureaci Kolosów (za rok) 2016 . W: www.kolosy.pl [on-line]. [dostęp 2017-03-12].

.